• Arteterapia

• Arteterapia to terapia przez sztukę. Dzięki niej dzieci lepiej poznają siebie i mają więcej sił do walki z własnymi słabościami. Odkrywają, że pomimo niesprawności są twórcami potrafiącymi tworzyć rzeczy piękne.

W zajęciach uczestniczą dzieci z różnorodnymi niepełnosprawnościami - indywidualnie lub w małych grupach. Terapia przez sztukę odbywa się w formie wykonywania prac plastycznych i, o ile to możliwe, analizie ich.

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek tworzenia – terapeuta wprowadza do tematu. Posługuje się często literaturą, muzyką, fotografią czy zwykłą rozmową. Następnie przedstawia dziecku technikę wykonania.

W zależności od możliwości ucznia stosowane są różnorodne techniki plastyczne, zarówno proste, jak i te bardziej zaawansowane.

Wśród najczęściej stosowanych wymienić można:
        - malarstwo ( akwarelą, plakatówką)
        - rysunek ( pastelą suchą, woskową, ołówkiem)
        - ceramikę
        - kolaż
        - papieroplastykę
        - decoupage
        - scrapbooking
        - haft matematyczny
        - formy przestrzenne z różnych materiałów.

Autor: Katarzyna Adamczak