Metoda Dennisona
Metoda ta oparta jest na systemie prostych ćwiczeń ruchowych zgodnych z naturalnymi potrzebami ciała i umysłu człowieka.
Paul Dennison uważa, że wiele problemów z intelektualnymi emocjonalnym funkcjonowaniem człowieka wynika ze złego współdziałania obu półkul mózgowych i z braku równowagi między nimi. Mózg nie jest bowiem narządem symetrycznym- każda z półkul ma nieco inne zadanie. Lewa półkula jest odpowiedzialna za analizę szczegółów, wnioskowanie i operowanie mową. Prawa pamięta znajome twarze i steruje naszym życiem emocjonalnym. Odpowiedzialna jest za pamięć długoterminową, syntezę, wyobraźnię. Obrazowo można powiedzieć, że półkula lewa to ta, która „widzi drzewo, nie widzi lasu”. Natomiast prawa „widzi las, nie widzi drzewa”.
Dlatego też, trudno mówić o prawidłowym przebiegu uczenia się bez udziału obu tych półkul mózgowych. Brak równowagi między pracą obydwu półkul prowadzi do rozmaitych zakłóceń. Dziecko może mieć na przykład kłopoty
z koncentracją, nauką czytania i pisania, opanowaniem własnych emocji.
Metoda Dennisona pozwala zminimalizować te trudności. Ćwiczenia proponowane w tej metodzie stymulują mózg do harmonijnej pracy obu półkul. Otwierają nieograniczone możliwości przyswajania wiedzy w sposób twórczy i prosty. Ćwiczenia ruchowe zawarte w gimnastyce mózgu, umożliwiają uczniom włączenie tych części mózgu, które były dla nich uprzednio niedostępne.
„Gimnastyka mózgu” umożliwia niwelowanie deficytów i dysharmonii rozwojowych oraz umożliwia tym samym poprawę funkcji: analizatorów, pamięci, koncentracji, koordynacji ruchów, orientacji przestrzennej, motywacji.
Ćwiczenia proponowane dzieciom są proste i bezpieczne. Wymagają jednak systematyczności i zaangażowania. Część ćwiczeń powinno być wykonywana codziennie nie tylko na naszych tygodniowych spotkaniach.
mgr Anna Derezińska