Grant - "Każdo pliszka swój ogónek chwoli - kujawskie zabawy, obrzędy, ciekawi ludzi"
5Realizację nowego grantu zaczęliśmy od tradycji wielkanocnych. Najbardziej spodobało nam się szukanie upominków ukrytych przez zająca na terenie przed szkołą. Słodkie niespodzianki odkryliśmy również pod kubeczkami na macie do kodowania. Wspaniale się bawiliśmy!!!
14 kwietnia udaliśmy się do Myślęcinka na pierwsze Bydgoskie Targi Książki. Wzięliśmy udział w dwóch spotkaniach autorskich z p. Agnieszką Frączek oraz Aleksandrą Struską Musiał. Dowiedzieliśmy się skąd poeci i pisarze czerpią pomysły do swoich nowych książek i jak przebiega ich proces twórczy. Wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenia i książki z dedykacjami od obu sympatycznych pań autorek. Wzbudziły w nas głód kontaktu z literaturą dziecięcą. W poniedziałek będziemy pierwszymi uczniami w szkolnej bibliotece:)W maju drzwi naszej szkoły przekroczyły przedszkolaki, które były ciekawe, jak wyglądają zajęcia w sali lekcyjnej. Powitały ich dźwięki kujawiaka. Z panią Izą nauczyły się naszej regionalnej piosenki o jabłuszku i wykonały owocowe łamigłówki. Pani Justyna zabrała dzieci na „wycieczkę” do Torunia. Tam czekały na nie tradycyjne pierniczki - katarzynki. Droga powrotna przez Wisłę była pełna sensorycznych przeszkód. Wszystkie dzieci przeszły próbę pomyślnie i zadowolone wróciły do swoich rodziców.
https://photos.app.goo.gl/UKRd2owY45ehG8n38
Kolejnymi gośćmi byli uczniowie IX LO, którzy opowiadali nam o swoich sportowych zainteresowaniach i ciężkiej, wytrwałej pracy nad formą i hartem ducha. Pokazali nam swoje trofea i zachęcali do podejmowania sportowych wyzwań.
https://photos.app.goo.gl/UKRd2owY45ehG8n38
We wrześniu odwiedziliśmy Lovendę Kujawską. Czy lawenda może mieć różne kolory? Jak pachnie biała, a jak różowa? Ile krzewów jest na polu i kiedy je zaprowadzamy do fryzjera? To tylko niektóre ciekawostki, które odkryliśmy podczas wizyty na lawendowym polu. Z lawendowego spaceru po plantacji z panią Karoliną wróciliśmy z bukietami. Potem odwiedziliśmy suszarnię. Tam przygotowaliśmy pachnący woreczek wypełniony suszem. Bardzo zaangażowaliśmy się w zajęcia ogrodnicze, podczas których rozmnażaliśmy lawendę z przysłowiowego listeczka. Na końcu spróbowaliśmy lawendowej tisany. Pokrzepieni zwiedzaliśmy gospodarstwo. Najbardziej spodobała nam się koza. Przywieźliśmy do Bydgoszczy lawendowe wspomnienia i postanowienie, że latem tam wrócimy.
https://photos.app.goo.gl/bodxvB7ebgGMoKAT9
Bardzo zaangażowaliśmy się w odtworzenie tradycyjnych strojów kujawskich. Najpierw poznaliśmy nazwy wszystkich części stroju kobiety i mężczyzny bawiąc się na tablicy multimedialnej. Potem małe rączki przystąpiły do działania. Bardzo precyzyjnie powycinaliśmy wszystkie elementy, a następnie ubraliśmy tekturowe lalki w kopkę, koszulę, gorset, spódnicę, zapaskę, korale, trzewiki oraz w rogatywkę, koszulę, katankę, jakę pas, spodnie i iskrzoki.
https://photos.app.goo.gl/ftftqRJvVFodTvhF6
Pewnego popołudnia Pani Justyna zdradziła nam, jak możemy poruszać się po Bydgoszczy wykorzystując sieć linii tramwajowych. Uporządkowaliśmy wszystkie początkowe i końcowe przystanki i sprawdziliśmy, jakie dzielnice naszego miasta są ze sobą połączone. Zadania nie były proste, ale udało nam się je wykonać. Na koniec sprawdzaliśmy, ilu pasażerów może usiąść na jednym siedzeniu😊
https://photos.app.goo.gl/nKvPbKYernkpLRF68
Kiedy pani Sylwia pokazała nam mapę Polski, nie wiedzieliśmy jeszcze jak bardzo dużo można z niej wyczytać. Okazało się, że sporo już wiemy o najważniejszych miastach, potrafimy je wskazać i znamy legendy z nimi powiązane. Udało nam się też ułożyć herb naszego miasta, a także uporządkować treść legendy związanej z naszą małą ojczyzną.
https://photos.app.goo.gl/nKvPbKYernkpLRF68
Bardzo emocjonalne zabarwienie miały spotkania z zaprzyjaźnionymi ze szkołą artystkami: bydgoską poetką mgr Barbarą Jendrzejewską i znaną wielu pokoleniom dzieci Nutką Milutką – mgr Mirosławą Gawryłkiewicz. Obie panie pokazały nam, jak można twórczo posługiwać się słowem i nutami. Z panią Barbarą przemierzyliśmy jej literacki magiczny świat. Efektem tej wędrówki był wiersz, który uroczyście odczytał Albert. Pani Mirosława ujawniła nam tajemnice „babci Kalwiatury”. Poznaliśmy urocze „białe myszki” i „czarne koty”, dzięki którym zagraliśmy pierwsze melodie na dzwonkach chromatycznych. Nasze gościnie wspólnie stworzyły dla nas kolędę, którą wykonamy podczas tegorocznych jasełek.
https://photos.app.goo.gl/CCTbo4jN7GWpAjSm9
Październik przeżyliśmy pod hasłem Bydgoski Festiwal Nauki. Nasi przyjaciele z UKW zaprosili nas do swojej szkoły i zorganizowali warsztaty. Nas też nie mogło tam zabraknąć. Najbardziej podobały nam się eksperymenty i tworzenie kolorowego lasu. Dzień był pełen twórczej zabawy, ekscytujących poszukiwań i radości z osiągniętych sukcesów.
https://photos.app.goo.gl/kDetFwbTF6jFCBUb6
Nasze barwy narodowe można znaleźć we wszystkim, co nas otacza. Dzisiaj odkryliśmy, że możemy stworzyć słodką flagę z ciasteczek połączonych z białym jogurtem i czerwonymi konfiturami. Było bardzo radośnie i smacznie😊
https://photos.app.goo.gl/CCTbo4jN7GWpAjSm9
Wreszcie uwolniliśmy nasze marzenia i przekuliśmy je w twórczą aktywność. Podjęliśmy próbę samodzielnego projektowania ciekawych miejsc w naszym mieście. Z elementów sklejki, zapałek, patyczków, plasteliny i klamerek powstały bardzo oryginalne propozycje: nowoczesny plac zabaw, drewniany kościół i ekologiczna wytwórnia miodu😊
https://photos.app.goo.gl/K7YdawjXZot1YZJ48
Sylwia Łuczak, Izabela Plieth - Kalinowska, Justyna Smolińska